Royal National Orthopaedic Hospital NHS Trust

The RNOH will remain the UK’s leading specialist orthopaedic hospital, further enhancing its international profile for outstanding patient care, research and education

Health Professionals

The Royal National Orthopaedic Hospital NHS Trust is the largest of the five stand-alone specialist orthopaedic hospitals in the country with the highest proportion of complex tertiary work - work not carried out in local hospitals. Treatments range from acute spinal injuries, bone tumours and complex joint reconstruction to orthopaedic medicine and specialist rehabilitation for those with chronic back pain. We have a large number of consultants, many with special interests and particular areas of expertise listed below.

Anaesthetists/Specialist Interests

Dr Kate Adams - paediatric anaesthesia
Dr Kofi Agyare - resuscitation, Alan Bray Unit - ITU
Dr Rachel Baumber - intensive care - vascular access
Dr John Barcroft - regional anaesthetics
Dr Jan Cernovsky - paediatric anaesthesia - scoliosis surgery
Dr Mogera Chandra - regional anaesthesia for upper limb - Clinical Director
Dr Michael Cooper - paediatric anaesthesia - bone tumour surgery
Dr Geraldine Edge - paediatric anaesthesia
Dr Mary Fennelly - intensive care - scoliosis surgery
Dr Paul Flynn - pre-assessment lead
Dr Rik Fox - intensive care - chronic spinal injury
Dr Rita Gad El-Rab - scoliosis surgery
Dr Paul Gunning - clinical governance, ITU - vascular access
Dr Matthew Henley - chronic spinal injury
Dr Michael Hetreed - acute pain management
Dr Jasmeet Kaur - blood transfusion - spinal surgery
Dr Ramprabu Krishnan - clinical lead - paediatric anaesthesia - vascular access - audit lead
Dr Sue Lowery - lead paediatric anaesthetist
Dr John McGrath - intensive care - vascular access - IT lead
Dr Sean Nadaraja - pre-assessment
Dr Vijayaraghavan Ramesh - critical incidents
Dr Faisal Salim - intensive care
Dr Jyothi Sambhani - pre-assessment - college tutor - airway lead
Dr Alexander Sell - ITU lead - regional anaesthesia
Dr Ruby Sharma - joint reconstruction
Dr Melanie Speakman - paediatric anaesthesia - lead for paediatric high dependency
Dr Julia Taylor - paediatric anaesthesia
Dr King Yau - paediatric anaesthesia - equipment lead

Cardiology Liaison Service

Dr Ameet Bakhai - Consultant cardiologist with an expertise in Risk Assessment, Pharmacotherapies, Research and Heart Failure

Chronic Pain Management

Dr Rebecca Berman - chronic pain management
Dr Tacson Fernandez - chronic pain medicine and acute pain management
Dr Dan Mihaylov - chronic pain management
Dr Roxaneh Zarnegar - chronic pain management

Clinical Health Psychology

Dr Andrew Lucas - Head of Service - assessment, treatment and evaluation of chronic pain patients
Dr Isabelle Micklewright - Specialist Psychologist
Ms Helen Smith - Spinal Cord Injury Centre - coping and adjustment, self-help and peer support
Dr Carol Smyth - Specialist Counselling Psychologist

Degenerative spine surgery and spinal injury

Mr Adrian Casey - spinal surgery, cervical disc disease, lumbar disc disease, spinal tumour(intradural and extradural), syringomyelia, cervical spine rheumatoid, artifical disc and complex spine
Mr Robert Lee - minimal access surgery, adult degenerative deformity and scoliosis, low back disorders, spinal trauma, infection, cervical disc disease and spinal tumours
Mr Kia Rezajooi - spinal surgery
Mr Lester Wilson - low back disorders, minimally invasive spinal surgery and spinal injury

Foot and ankle

Mr Nicholas Cullen - foot and ankle specialist
Mr Andy Goldberg OBE - ankle specialist
Mr Dishan Singh - foot and ankle disorders (adult)

Hip and knee replacement, rehabilitation and cartilage transplantation

Mr Richard Carrington - primary and revision hip and knee replacement, minimally invasive primary hip and knee replacement, cartilage transplantation and knee surgery
Mr James Donaldson - hip and knee replacement, rehabilitation and cartilage transplantation
Professor Alister Hart - primary and revision hip and knee replacement
Mr Jonathan Miles - primary and revision hip and knee replacements, cartilage transplantaion, knee surgery, arthroscopy and ligament reconstruction

Histopathology

Dr Fernanda Amary - bone and soft tissue pathology; molecular genetics of sarcomas
Prof Adrienne Flanagan - bone and soft tissue tumours, molecular genetics of tumours and non -neoplastic osteoarticular pathology
Dr Nischalan Pillay
Dr Roberto Tirabosco - bone and soft tissue tumours; molecular genetics of tumours

Limb Reconstruction

Mr Peter Calder - paediatric orthopaedics, adult and paediatric congenital deformity correction and limb reconstruction
Mr David Goodier - limb reconstruction, deformity correction, management of osteomyelitis

Medical Liaison Team

Dr Robert Barker - orthogeriatrician
Dr David Levy - General Physician with a special interest in medicine for the elderly
Dr Charlotte Pratt - orthogeriatrician

Neuro-urology

Mr Rizwan Hamid
Mr Julian Shah - neuro-urology, incontinence and reconstructive urology

Neurology

Dr Jeremy Rees

Neurosurgery

Mr Adrian Casey - Neurosurgeon - spinal injury; tumour; syringomyelia
Dr Marco Sinisi - Neurosurgeon - peripheral nerve injury

Paediatric Medicine

Dr Benjamin Jacobs - paediatric respiratory medicine
Dr Caroline McKenna - liaison and adolescent psychiatry, disability and mental health, illness and injury - working with the family
Dr Wolfgang Muller - paediatrics and paediatric ITU
Dr Caroline Oren - paediatric neurology and epilepsy, paediatric rheumatology
Miss Sally Tennant - paediatric orthopaedics, congenital deformity correction and neuromuscular disorders

Paediatrics

Mr Peter Calder - paediatric orthopaedics, congenital deformity correction and limb reconstruction
Miss Deborah Eastwood - paediatric orthopaedics including congenital and acquired deformity and disability
Mr Aresh Hashemi-Nejad - paediatric and congenital deformity, young adult hip problems and hip replacement
Mr Tahir Khan - paediatric orthopaedics, young adult hip surgery and children’s orthopaedics
Miss Sally Tennant - paediatric orthopaedics, congenital deformity correction and neuromuscular disorders

Peripheral nerve injury

Mr Mike Fox - peripheral nerve injury. Complex shoulder trauma, reconstruction and rehabilitation after peripheral nerve injury
Mr Anthony MacQuillian - peripheral nerve injury
Mr Tom Quick - peripheral nerve injury. Paediatric nerve injury and upper limb reconstruction. Orthopaedic reconstruction after peripheral nerve injury
Dr Marco Sinisi - peripheral nerve injury

Prosthetic Rehabilitation

Professor Rajiv Hanspal - consultant in rehabilitation medicine
Mr Imad Sedki - consultant in rehabilitation medicine

Psychiatry

Prof George Ikkos - liaison psychiatry, psychological reaction to physical injury/trauma/illness/surgery, psychological reactions to medical incidents, somatoform and factitious disorders
Dr Sara McNally - liaison psychiatry, psychological reaction to physical illness including cancer, medically-unexplained symptoms, factitious disorder

Radiology

Dr Sajid Butt - musculoskeletal imaging
Dr Michele Calleja - musculoskeletal imaging
Dr Anastasia Fotiadou - musculoskeletal imaging
Dr Ruth Green - musculoskeletal imaging
Dr Rikin Hargunani - musculoskeletal imaging
Dr Michael Khoo - musculoskeletal imaging
Dr Thillainayagam Muthukumar - musculoskeletal imaging
Dr Paul O'Donnell - musculoskeletal Imaging
Dr Ian Pressney - musculoskeletal imaging
Dr Asif Saifuddin - musculoskeletal imaging
Dr Philippa Tyler - musculoskeletal imaging

Rehabilitation Medicine

Dr Joseph Cowan - neuro-orthopaedics, pain management, neurophysiology, late effects of poliomyelitis and complex neurological conditions

Rheumatology

Dr Helen Cohen
Dr Richard Keen - osteoporosis and metabolic bone disease
Dr Gayatri Mittal
Dr Roger Wolman - rheumatology and sports medicine

Sarcoma, hip and knee replacement, rehabilitation and cartilage transplantation

Mr Will Aston - bone and soft tissue tumours, primary and revision hip and knee replacement and cartilage transplantation
Professor Tim Briggs - bone and soft tissue tumours, comprehensive cartilage transplantation, primary and revision hip and knee replacement and rehabilitation
Mr Jakub Jagiello - bone tumours, soft tissue sarcoma, primary and revision hip and knee and cartilage transplantation
Mr Rob Pollock - bone tumours, soft tissue sarcoma, primary and revision hip and knee and cartilage transplantation
Mr John Skinner - primary and revision hip and knee replacement, cartilage transplantation and bone tumours

Shoulder, upper limb, joint replacement and rehabilitation

Mr Mark Falworth - shoulder and elbow surgery, joint replacement, reconstruction and arthroscopy
Ms Deborah Higgs - shoulder and elbow surgery, joint replacement, reconstruction and rehabilitation
Ms Anju Jaggi - exercise based treatments for atraumatic shoulder instability, complex shoulder dysfunction
Mr Simon Lambert - shoulder and elbow/complex shoulder trauma reconstruction and rehabilitation

Spinal deformity and injury

Mr Hanny Anwar
Mr Manish Desai
- spinal injuries and rehabilitation medicine
Mr Alex Gibson - scoliosis, spinal deformity and spinal injury
Mr Jan Lehovsky - spinal deformity, scoliosis, spinal injury, spinal tumours and cervical spine
Mr Julian Leong - spinal deformity and spinal surgery
Mr Sean Molloy - spinal deformity and scoliosis, low back disorder, spinal injury, cervical disc disease and spinal tumour
Mr Hilali Noordeen - spinal injury, spinal deformity and scoliosis
Mr Matthew Shaw - spinal surgery

Spinal rehabilitation

Dr Angela Gall - Spinal Cord Injury Rehabilitation – adult and children
Dr Jan Gawronski - Spinal Cord Injury Rehabilitation (Adult)

Spinal Research

Prof Mike Craggs - spinal injuries and neuro-urology

Sports Medicine

Dr Roger Wolman - rheumatology and sports medicine

How helpful did you find this page?
Not helpful
Very helpful *
Required fields *

Health Professionals